جستجو
  وكالت آن لاين ( آنلاين ) | وکیل | سایت وکیل | وکالت | سایت وکالت | وب سایت وکیل | وکیل دادگستری | وکیل با سابقه |دفتر وکالت | مشاوره حقوقی | مشاوره آنلاین حقوقی | مشاوره تلفنی با وکیل | مشاوره تلفنی حقوقی | مشاوره با وکیل | قبول کلیه دعاوی حقوی | بانک قوانین ایران | فروشگاه کتاب نرم افزار حقوقی
بسم الله الرحمن الرحیم
کانون وکلای دادگستری مرکز
قوه قضائیه
وزارت دادگستری
آموزش همگانی حقوق
آیا می‌دانید؟ پدر یا مادری که حضانت طفل به آنها داده شده حق ندارند طفل را به محلی غیر از محل اقامت طرفین یا خارج از کشور ببرد یا بفرستد مگر با کسب اجازه از دادگاه.
برای مشاوره تلفنی و مطرح کردن مسائل حقوقی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید در صورت پاسخ ندادن پیغام صوتی بگذارید 09337368360
دفتر وکالت
تهران - شهرک غرب - فاز یک - خیابان ایران زمین - کوچه 7 پلاک 2 واحد 2

پذیرایی:

روزهای زوج ( شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ) از ساعت 17 الی 21 با تعیین وقت قبلی

شماره های تماس :

02188090375
02188088886
09121452736

اسکودا
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران اسکودا
کانون وکلای مرکز
کانون وکلای دادگستری مرکز
کانون وکلای اصفهان
کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
کانون وکلای آذربایجان شرقی
کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی
کانون وکلای کرمانشاه و ایلام
کانون وکلای دادگستری کرمانشاه و ایلام
کانون وکلای گلستان
کانون وکلای دادگستری گلستان
کانون وکلای آذربایجان غربی
کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی
کانون وکلای قم
کانون وکلای دادگستری قم
کانون وکلای همدان
کانون وکلای دادگستری همدان
کانون وکلای خوزستان
کانون وکلای دادگستری خوزستان
کانون وکلای بوشهر
کانون وکلای دادگستری بوشهر
کانون وکلای مازندران
کانون وکلای دادگستری مازندران
کنگره ملی وکلا
کنگره ملی وکلا
پایانه قوه قضائیه
پایانه قوه قضائیه
دیوان عالی کشور
دیوان عالی کشور
مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
دادستانی کل کشور
دادستانی کل کشور
روزنامه رسمی
روزنامه رسمی
کانون وکلای بین الملل
کانون وکلای بین الملل
 
حقوق بر تمامی وجوه زندگی ما احاطه دارد

جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء سال 1399
تاریخ انتشار : 02-04-1399

جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء سال 1399

بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند، جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء در سال ۱۳۹۹ مطابق روال سال‌های گذشته و شرایط اعلامی در این اطلاعیه برگزار می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند، جذب اختصاصی داوطلبان تصدی منصب قضاء در سال ۱۳۹۹ مطابق روال سال‌های گذشته و شرایط اعلامی در این اطلاعیه برگزار می‌شود.

بر اساس سامانه ثبت‌نام اینترنتی جذب اختصاصی، از روز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۱۰ بر روی سایت معاونت منابع انسانی قوه قضائیه (به نشانی: www.qazahrm.ir) قرار خواهد گرفت؛ لذا از کلیه داوطلبان واجد شرایط و علاقمند به شرکت در آزمون مذکور، دعوت به عمل می‌آید، ضمن مطالعه دقیق شرایط و ضوابط ثبت‌نام، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

داوطلبان، می‌بایست با مراجعه به سامانه مذکور و پرداخت هزینه ثبت‌نام به مبلغ ۱.۵۰۰.۰۰۰ ریال بصورت اینترنتی، نسبت به تکمیل مراحل ثبت‌نامی اقدام و در پایان، کد رهگیری ثبت‌نام را دریافت و نزد خود نگهداری نمایند. فرایند ثبت‌نام، تا قبل از دریافت کد رهگیری ناقص و بلااثر است. لازم به ذکر است وجه پرداختی به عنوان هزینه ثبت‌نام، به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد و لذا لازم است داوطلبان در ثبت نام و پرداخت هزینه دقت لازم به عمل آورند.

تذکر مهم: داوطلبانی که سابقه قبولی در مصاحبه علمی آزمون‌های گذشته (اعم از جذب عمومی، اختصاصی، مناطق محروم، شورای حل اختلاف و...) داشته باشند و پرونده ایشان در مراحل مختلف از جمله آزمون شخصیت، گزینش و کارآموزی در جریان باشد، حق ثبت‌نام و شرکت در این فرایند را نخواهند داشت و چنانچه داوطلبی برخلاف این مقرره اقدام نماید، ثبت‌نام وی کأن‌لم‌یکن تلقی می‌گردد و وجه پرداختی به هیچ عنوان به وی مسترد نخواهد شد.

مهلت ثبت‌نام از تاریخ شروع ثبت‌نام، روز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۱۰ به مدت ۲۰ روز خواهد بود و در روز سه شنبه مورخ ۹۹/۰۴/۳۱ پایان می‌پذیرد و این مهلت، تمدید نخواهد شد. تأکید می‌گردد ثبت‌نام، صرفاً به صورت اینترنتی و در مهلت مقرر صورت خواهد پذیرفت. (تذکر مهم: به داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود ثبت‌نام خود را به روز‌های پایانی مهلت موکول نکنند. (لازم به ذکر است، به ثبت‌نام‌های اشتباه ترتیب اثر داده نمی‌شود و هزینه پرداختی در این موارد، به هیچ وجه مسترد نخواهد شد. همچنین، چنانچه فقدان شرایط داوطلب در هر یک از مراحل استخدامی معلوم شود، روند پیگیری پرونده بلافاصله متوقف خواهد شد.

محدودیت پذیرش بانوان:

با عنایت به نیازمندی دادگستری‌های سراسر کشور، پذیرش بانوان در این نوبت جذب اختصاصی با محدودیت‌هایی مواجه است. بر این اساس دادگستری‌های استان‌های تهران، مازندران، خراسان رضوی، اصفهان، یزد، قم، فارس و چهارمحال و بختیاری فاقد ظرفیت پذیرش برای بانوان هستند. همچنین دادگستری‌های مراکز استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، خراسان شمالی، سمنان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، هرمزگان و همدان مشمول این محدودیت هستند. سایر شهرستان‌های استان‌های اخیر و استان‌هایی که نام آن‌ها ذکر نشده، منعی برای پذیرش بانوان ندارند؛ لذا لازم است بانوان متقاضی ثبت‌نام در سامانه جذب اختصاصی با عنایت به محدودیت‌های ذکرشده اقدام به ثبت‌نام نمایند. ضمناً قبولی ایشان در مرحله مصاحبه علمی به منزله پذیرش نهایی نمی‌باشد و شرایط داوطلبان در مراحل بعدی بررسی و افراد فاقد اولویت از روال کار خارج خواهند شد.

شرایط ثبت‌نام

شرایط عمومی لازم برای ثبت‌نام عبارتند از:

۱. تابعیت اصلی ایران

۲. اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت

۳. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه

۴. طهارت مولد

۵. داشتن سلامت جسمی، روانی و شخصیتی لازم برای انجام کار قضایی

۶. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر

۷. حسن شهرت، اخلاق و امانت‌داری

۸. عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان

۹. داشتن کارت پایان‌خدمت سربازی یا برخورداری از معافیت‌های قانونی و یا عدم غیبت در خصوص مشمولان (برای آقایان)

۱۰. داشتن حداقل ۲۲ و حداکثر ۴۰ سال تمام در روز ثبت‌نام (شرط سنی)

شرایط اختصاصی برای داوطلبان دانشگاهی و حوزوی به شرح زیر است:

الف- شرایط داوطلبان دانشگاهی:

داوطلبان با مدارک تحصیلی دانشگاهی، مشروط به قرار گرفتن در هر یک از گروه‌های ۱۰ گانه آتی‌الذکر می‌توانند در مصاحبه علمی جذب اختصاصی شرکت نمایند. این موارد، حصری و غیر قابل تفسیر هستند و لذا لازم است داوطلبان قبل از مطالعه آن‌ها به تذکرات زیر توجه فرمایند:

* دوره‌های تحصیلی مجازی، غیرحضوری، نیمه حضوری و الکترونیک خارج از شمول این مقررات هستند.

*داوطلبان فارغ‌التحصیل در دوره‌های شبانه (نوبت دوم) و آموزش‌محور منعی برای ثبت‌نام ندارند.

* گروه‌بندی دانشگاه‌ها به این صورت است:

دانشگاه‌های گروه اول عبارتند از: دانشگاه امام صادق (ع) - دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه تهران - پردیس فارابی دانشگاه تهران - دانشگاه شهیدبهشتی (ره) - دانشگاه شیراز - دانشگاه علامه طباطبایی (ره) - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه علوم قضایی- دانشگاه مفید قم – دانشگاه قم.

دانشگاه‌های گروه دوم عبارتند از: دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران - دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز - دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) قزوین - دانشگاه کاشان - دانشگاه تبریز - دانشگاه شاهد - دانشگاه شهید باهنر (ره) کرمان - دانشگاه شهید چمران اهواز - دانشگاه مازندران (بابلسر) - دانشگاه بوعلی سینا همدان - دانشگاه خوارزمی تهران - دانشگاه شهیدمطهری (ره) - دانشگاه گیلان - دانشگاه علوم اسلامی رضوی - دانشگاه اصفهان – دانشگاه الزهرا - دانشگاه مذاهب اسلامی.

تذکر ۱: دانشگاه‌ها و پردیس‌های دانشگاهی احصاء نشده مشمول گروه‌بندی فوق نیستند.

تذکر ۲: در مورد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی لازم به ذکر است، صرفاً واحد واقع در تهران این دانشگاه مشمول گروه‌بندی مذکور (گروه دوم) است و لذا واحد‌های علوم و تحقیقات سایر شهرستان‌ها خارج از موضوع این مقررات هستند ولو اینکه مدرک تحصیلی از واحد علوم و تحقیقات تهران صادر شده باشد.

گروه‌های ۱۰ گانه واجد شرایط شرکت در مصاحبه علمی (دانشگاهی) به این شرح می‌باشند:

۱. دانش‌آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶،

۲. دانش‌آموختگان کارشناسی حقوق از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷،

۳. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶ و مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

۴. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه اول، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶،

۵. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷ و مدرک کارشناسی حقوق

۶. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در هر یک از گرایش‌ها از دانشگاه‌های گروه دوم، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۷،

۷. دانش‌آموختگان و دانشجویان دکتری تخصصی در هر یک از گرایش‌های رشته حقوق، فقه و حقوق و رشته الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، منوط به داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مذکور

۸. رتبه‌های اول تا دهم آزمون وکالت کانون‌های استانی و رتبه‌های اول تا پنجاهم آزمون سراسری مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه و آزمون وکالت کانون مرکز، به تأیید مراجع مربوط

۹. وکلا و مشاوران پایه یک دادگستری، مشروط به داشتن پنج سال سابقه کار متوالی و مؤثر به عنوان وکیل یا مشاور پایه‌یک دادگستری، به تأیید کانون یا مرکز مربوط

تبصره: در مورد بند‌های ۸ و ۹ اخذ تأییدیه از مرجع ذیصلاح و ارائه آن در روز مصاحبه علمی، برای شرکت در جلسه مصاحبه علمی ضروری است. در غیر اینصورت مجوز شرکت در جلسه مذکور صادر نخواهد شد.

۱۰. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علوم قضایی در گرایش‌های حقوق دادرسی اداری، مدیریت دادگستری، مدیریت نظارت و بازرسی و مدیریت اصلاح و کیفر‌های قضایی منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶.

ب- شرایط داوطلبان حوزوی:

داوطلبان دارای مدارک تحصیلی حوزوی (یا حوزوی و دانشگاهی به صورت توأمان)، مشروط به قرار گرفتن در هر یک از گروه‌های ۴ گانه آتی‌الذکر می‌توانند در مصاحبه علمی جذب اختصاصی شرکت نمایند. این موارد، حصری و غیر قابل تفسیر هستند و لذا لازم است داوطلبان قبل از مطالعه آن‌ها به تذکرات زیر توجه فرمایند:

* منظور از دانش‌آموخته، دارنده مدرک علمی معتبر از مرجع ذیصلاح است. فرم ارزیابی و مدرک استخدامی جایگزین مدرک تحصیلی نیستند و مقبول، واقع نمی‌شوند.

* تأکیداً لازم به ذکر است، برای دانش‌اموختگان سطوح ۳ و ۴ دارا بودن مدرک علمی معتبر الزامی است و صرف ارائه گواهی اتمام پایه (بدون ارائه پایان‌نامه) کافی نیست.

گروه‌های ۴ گانه واجد شرایط شرکت در مصاحبه علمی (حوزوی) به این شرح می‌باشند:

۱. دانش‌آموختگان سطح دو با حداقل معدل ۱۶ (ویژه آقایان)

۲. دانش‌آموختگان سطح دو در گرایش حقوق و قضاء اسلامی، منوط به داشتن حداقل معدل ۱۶،

۳. دانش‌آموختگان سطح سه در گرایش‌های فقه و اصول و یا حقوق و قضاء اسلامی

۴. دانش‌آموختگان سطح چهار در گرایش‌های فقه و اصول و یا حقوق و قضاء اسلامی

۵- دانش آموختگان مدرسه فقه القضاء قم با حداقل معدل ۱۶،

۶- دانش آموختگان رشته تخصصی فقه و حقوق حوزه علمیه خراسان با حداقل معدل ۱۶.

** مصاحبه تشخیصی:

داوطلبان دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی و حوزوی، مشروط به قرار گرفتن در هر یک از گروه‌های ۲ گانه آتی‌الذکر می‌توانند در مصاحبه تشخیصی جذب اختصاصی شرکت نمایند. در مصاحبه تشخیصی، محوریت با بررسی و ارزیابی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی داوطلب است؛ لذا لازم است داوطلبان واجد شرایط، در روز مصاحبه، شرحی از سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی (رزومه) خود را به انضمام مدارک مربوط (از جمله پایان‌نامه، مقالات و ...) به همراه داشته باشند.

گروه‌های ۲ گانه واجد شرایط شرکت در مصاحبه تشخیصی به این شرح می‌باشند:

۱. دانشجویان و دانش‌آموختگان دکتری تخصصی در گرایش‌های «حقوق خصوصی» و «حقوق جزا و جرم‌شناسی» از دانشگا‌های گروه اول یا دوم، مشروط به دارا بودن مدرک کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد گرایش‌های مذکور از دانشگاه‌های گروه اول یا دوم

۲. دارندگان مدرک سطح سه یا چهار، مشروط به داشتن مدرک کارشناسی حقوق

زمان مصاحبه علمی

مصاحبه علمی ثبت نام کنندگان از شهریور ماه ۱۳۹۹ آغاز خواهد شد. زمان دقیق مصاحبه علمی هر داوطلب طی تماس تلفنی ابلاغ خواهد شد.

تذکر: زمان مصاحبه علمی یکبار تعیین و ابلاغ می‌گردد و امکان تغییر آن وجود ندارد. عدم پاسخگویی به تلفن همراه در ۲ نوبت به منزله انصراف از شرکت در مصاحبه علمی است.

مکان مصاحبه علمی:

مصاحبه‌ها در دو محل به نشانی‌های زیر برگزار می‌شود. محل برگزاری مصاحبه هر داوطلب در تماس تلفنی به وی اعلام می‌شود.

الف- تهران، خیابان حافظ، تقاطع خیابان سمیه، روبروی دانشگاه امیرکبیر، معاونت منابع انسانی قوه قضائیه، طبقه نهم

ب- قم، بلوار ۱۵ خرداد، بعد از پمپ بنزین، نبش خیابان سعدی، مرکز آموزش قوه قضائیه، طبقه همکف

مواد امتحانی مصاحبه علمی:

۱. داوطلبان دانشگاهی:

- بخش حقوقی: حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی

- بخش جزایی: حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی و آیین دادرسی کیفری

۲. داوطلبان حوزوی:

۲.۱- دارندگان مدارک حوزوی صرف:

برادران: ۱- اصول فقه: جلد ۱ کفایه الاصول (از ابتدای کتاب تا پایان المقصد الخامس) ۲- متون فقه: بیع مکاسب (از ابتدای کتاب تا اول خیارات)

خواهران: ۱- اصول فقه: الحلقه الثانیه شهید صدر ۲- متون فقه: ۱۵ کتاب از شرح لمعه شامل: قضاء، شهادت، متاجر، دین، رهن، ضمان، صلح، اجاره، وکالت، شفعه، وصایا، نکاح، حدود، قصاص و دیات «۲.۲- دارندگان مدارک حوزوی و دانشگاهی (توأمان) و مدارک حقوق و قضاء

برادران و خواهران: مطابق مواد امتحانی داوطلبان دانشگاهی (حقوقی و جزایی)

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در روز مصاحبه علمی:

۱. اصل و تصویر کارت ملی

۲. اصل شناسنامه و تصویر تمام صفحات آن

تصویر مدارک تحصیلی (کارشناسی یا سطح ۲ و بالاتر)

۴. گواهی اشتغال به تحصیل برای داوطلبان در حال تحصیل درمقطع دکتری

۵. گواهی لازم از کانون وکلاء دادگستری یا مرکز امور مشاوران و وکلاء قوه قضائیه برای وکلا و نفرات برتر آزمون‌های وکالت

تذکر ۱: همه مدارک می‌بایست در قطع A۴ تهیه و تحویل شوند.

تذکر ۲: در صورت نقص مدارک در روز مصاحبه علمی از تشکیل پرونده ممانعت به عمل خواهد آمد و داوطلب حق شرکت در مصاحبه علمی را نخواهد داشت.

"لیست بیماری‌های مانع استخدام قضات"

کلیه مبتلایان به عدم کفایت رشد و نمو جسمانی و همچنین بیماری‌هایی که موجب ناتوانی در انجام وظایف محوله در امر قضاوت است از قبیل مواردیکه در ۱۶ دسته به شرح ذیل آمده ازجمله موارد منع استخدام قضات می‌باشد.

ذکراین نکته ضروری است که بیماری‌های عنوان شده در این ۱۶ دسته با امکان ادای وظایف داوطلبان در امر قضاوت منافات داشته و در آن دسته از بیماری‌ها که زیر آن خط کشیده شده، تصمیم گیری در خصوص چنین مغایرتی در فرد مبتلا، با کمیسیون گزینش قضات می‌باشد.

۱-غدد مترشحه داخلی و متابولیسم

آکرومگالی با تغییر شکل ظاهری و اختلالات هورمونی.

ژیگانتیسم با تغییر شکل ظاهری و اختلالات هورمونی.

کوشینگ با تغییر شکل ظاهری و اختلالات هورمونی.

دیابت بی مزه ناشی از تومور‌ها یا اعمال جراحی هیپوفیز.

پرکاری و کم کاری کلی هیپوفیز.

بیماری‌های بدخیم تیروئید.

کم کاری پاراتیروئید.

پرکاری راجعه پاراتیروئید

سرطان‌های بدخیم فوق کلیه.

۱۰- دیابت تیپ I

۱۱- دیابت تیپ II که منجر به عوارض حاد یا مزمن شده باشد.

۱۲- بیماری‌های متابولیک ناتوان کننده مثل ویلسون- هموکروماتوز- انسولینوما و ...

۱۳- چاقی و لاغری مفرط (۴۰> BMI، ۱۵< BMI).

۲- جراحی و مغز و اعصاب

معایب بارز ستون فقرات از جمله انحرافات ستون فقرات.

انواع فتق دیسک بین مهره‌ای که علیرغم عمل جراحی علائم بالینی و رادیولوژیکی آن باقیمانده باشد.

شکستگی‌های ستون مهره‌ها با ایجاد اختلال عملکرد.

شکستگی ستون مهره‌ها که تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد.

تومور‌های مغزی عمل شده یا عمل نشده با علائم بالینی روانی - خلقی.

اختلالات عروقی مغز با علائم بالینی.

سابقه عمل جراحی روی مغز.

کمپرسیون‌های نخاعی خواه به مرحله فلج رسیده یا نرسیده باشد.

دنده گردنی با علائم بالینی عروقی و عصبی.

کراهت منظر ناشی از تغییر شکل‌های بارز جمجمه.

۳- ریه و قفسه صدری

تغییر شکل مادرزادی قفسه­سینه­ مانند سینه قیفی شکل یا برجسته همراه با اختلال عملکرد تنفسی.

نبودن یک ریه یا قسمت اعظم یک ریه با اختلال عملکرد تنفسی.

جوشگاه‌های سوختگی وسیع و یا ناشی از اعمال جراحی با اختلال عمل تنفسی.

بیماری‌های فیبروز دهنده ریه با اختلال عملکرد تنفسی.

تومور‌های بدخیم قفسه سینه- مدیاستن و مری.

بیماری‌های عفونی صعب العلاج ریه.

بیماری‌های مزمن انسدادی ریه توام با عوارض بالینی.

۹- آسم شدید و مقاوم به درمان.

۱۰- CO۲ Narcosis با علل مختلف از جمله وقفه تنفسی خواب و ...

۱۱- پر فشاری شریان ریوی با هر علتی (از جمله آمبولی‌های مکرر ریوی و ...).

۱۲- درد مزمن بعد از عمل جراحی قفسه سینه.

۴- استخوان (اسکلت)

نقائص خلقتی یا اکتسابی اسکلتی بارز شامل دفرمیتی شدید، شکستگی، قطع و فقدان عضو و صدمات منجر به جمود ویا محدودیت حرکتی در مفاصل بزرگ اندام ها، لگن و ستون فقرات که منجر به اختلال عملکرد عضوی گردد.

تبصره - منع خدمتی ناشی از عوارض مذکور در اندام فوقانی غیر غالب با تشخیص کمیسیون گزینش قضات می‌باشد.

تومور‌های بدخیم استخوانی و تومور‌های خوش خیم با عود مکرر

شکستگی‌های با جوش خوردن تاخیری که نیاز به عمل‌های جراحی مکرر دارند.

پارگی مینیسک زانو که علیرغم درمان با اختلال عملکرد زانو همراه باشد.

پارگی شدید و کامل: رباط‌های جانبی- رباط‌های متقاطع زانو که باعث ناپایداری مفصل زانو گردند.

در رفتگی‌های درمان نشده مادرزادی مفصل ران.

در رفتگی مکرر کشکک که باعث ناپایداری مفصل زانو گردد.

قطع اندام فوقانی غالب

تبصره - منع خدمتی ناشی از قطع اندام فوقانی غیر غالب با تشخیص کمیسیون گزینش قضات می‌باشد.

قطع اندام تحتانی

قطع اندام تحتانی از هر سطح به جزء انگشتان پا

قطع اندام فوقانی از ناحیه کف دستی به بالا

۱۰- فقدان کامل شست در دست غالب

۱۱- فقدان دو بند انتهایی انگشت دست به جز شست

۱۲- کوتاهی اندام فوقانی بیش از ۵ سانتی متر

۱۳- کوتاهی بیش از ۳ سانتی متر اندام تحتانی

۱۴- محدودیت حرکات در بیش از دو انگشت دست همراه با اختلال در عملکرد

۱۵- در رفتگی‌های مکرر مفصل شانه.

۵- خون و انکولوژی

کم خونی‌های مزمن ارثی و اکتسابی غیر قابل درمان قطعی با Hb کمتر از ۱۰

کلیه سرطان‌های بدخیم غیر قابل درمان قطعی

بیماری‌های هیپوپرولیفراتیو مغز استخوان

بیماری‌های پرانعقادی ارثی و اکتسابی با نیاز به درمان مداوم ضد انعقاد

۶- دستگاه ادراری تناسلی

انسداد ادراری مزمن غیر قابل درمان جراحی دو طرفه با عملکرد غیر طبیعی کلیه.

برگشت ادرار به حالب‌ها در صورت دو طرفه و شدید بودن.

بیماری‌های عفونی مزمن کلیه‌ها (پیونفریت مزمن) - مجاری ادراری -بیضه ها.

سنگ­های­انسدادی کلیه­و­مجاری­ادرار (به جز­سنگ­های­اسیداوریکی­و­سنگ­های­کوچک­تر­از ۱۰ میلی متر).

نارسایی مزمن کلیوی به دلیل دیابت، فشار­خون­بالا، ­ بیماری پلی­کیستیک­کلیه­، گلومرولونفریت مزمن، انسداد ادراری مزمن و نفریت‌های ارثی).

دیالیز خونی یا صفاقی مزمن.

تومور‌های مجاری ادراری تناسلی غیر قابل درمان جراحی و با بقای کمتر از ۵ سال

سندروم نفروتیک

گلومرولونفریت (اولیه و ثانویه مثل بیماری‌های کلاژن کلیه).

نفروکتومی یک طرفه به شرط غیر طبیعی بودن عملکرد کلیه مقابل

۱۱- پیوند کلیه با عملکرد غیر طبیعی کلیه پیوندی

۱۲- عوارض کلیوی ناشی از فشار خون بدخیم، TTP، اسکلرودرمی و HUS

۱۳- بی ­اختیاری ادراری غیر قابل کنترل با دارو

۱۴- دو جنسی بودن.

۱۵- تنگی دوطرفه شریان کلیه و نفروپاتی ایسکمیک

۱۶- بیماری‌های پلی کیستیک کلیه به شرط غیر طبیعی بودن عملکرد کلیه ها.

۱۷- بیماری‌های متابولیک ارثی شامل سندروم آلپورت- سندروم فابری- هیپراگزالوری اولیه- نفروپاتی هیپراورسیمی جوانان- نفرونوفتایزیس به شرط عملکرد غیر طبیعی کلیه ها.

۷- قلب و عروق

تنگی و نارسایی دریچه آئورت

تنگی و نارسایی دریچه میترال

وجود هرگونه بیماری مادرزادی قلب اعم از عمل شده یا نشده به جزء پرولاپس میترال بدون عارضه- ASD عمل شده بدون عارضه- PDA عمل شده بدون عارضه.

هر نوع بیماری عروق کرونر قلب در هر درجه یا حالت.

نارسایی قلبی در هر کلاس یا هر مرحله ای.

اختلالات ریتم قلبی عارضه دار و صعب العلاج از قبیل تاکی کاردی بطنی- فیبریلاسیون دهلیزی- فلوتردهلیزی.

پرفشاری خون سیستولیک و دیاستولیک مقاوم به درمان و یاعارضه دار.

۸- روماتولوژی و بافت همبند

آرتریت‌های عفونی حاد و مزمن با تغییر شکل مفصلی که منجر به اختلال عملکرد گردد.

آرتریت‌های التهابی مزمن مثل آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان و ...

واسکولیت‌های نکروزان، اسکلرودرمی‌ها، پلی میوزیت‌ها، لوپوس و درماتومیوزیت‌ها که نیاز به درمان مداوم یا پیگیری طولانی مدت پزشکی داشته باشند.

استئوآرتریت مفاصل بزرگ که منجر به اختلال عملکرد گردد.

تبصره - منع خدمتی ناشی از عارضه مذکور در اندام فوقانی غیر غالب با تشخیص کمیسیون گزینش قضات می‌باشد.

۹- مغز و اعصاب

اختلالات تعادلی مخچه (SCD).

اختلالات استحاله‌ای سلول‌های عصب (بیماری‌های موتور نورون) مثل ALS.

بیماری‌های بافت سفید سیستم عصبی مرکزی مثل MS و لکودیستروفی‌ها

انواع انسفالوپاتی‌ها با عوارض جسمی یا روانی پایدار و ناتوان کننده

انواع میو پاتی‌ها با سیر پیشرونده و با ایجاد اختلال در عملکرد

انواع صرع

انواع فلج‌های حرکتی کامل در هر یک از اندام‌های تحتانی و همچنین اندام فوقانی غالب.

تبصره - در خصوص اندام فوقانی غیر غالب تشخیص با کمیسیون گزینش قضات می‌باشد.

انواع فلج‌های حرکتی نسبی در اندام‌های فوقانی و تحتانی که با اختلال عملکرد همراه باشند.

انواع فاکوماتوزیس‌ها که ایجاد اختلال حسی و یا حرکتی و یا روانی و یا کراهت منظر نماید.

انواع فلج اعصاب کرانیال که منجر به اختلال عملکرد عمده شنوایی یا بینایی گردد

انواع فلج اعصاب کرانیال همراه با کراهت منظر

۱۲- انواع سکته‌های مغزی و ضایعات عروقی مغز که با اختلالات حرکتی و یا حسی شدید همراه باشد و اختلال عملکرد ایجاد نماید.

۱۳- بیماری میاستنی گراو در صورتیکه پیشرونده بوده و یا با اختلال عملکرد حرکتی باشد.

۱۴- اختلالات حرکتی movement disorder مثل پارکینسون- تورتیکولی- کره هانگتینتون.

۱۵- پلی نوروپاتی و انواع نوروپاتی که منجر به اختلال عملکرد فیزیکی گردند.

۱۶- دمانس (اختلال عملکرد مغزی به هر دلیل).

۱۷- دیستروفی عضلانی پیشرونده و یا با اختلال عملکرد حرکتی.

۱۸- نارکولپسی و کاتالسی پیشرفته.

۱۹- اختلالات تکلم و لکنت زبان که منجر به اشکال در ارتباط با اطرافیان گردد.

۲۰- انسفالوپاتی با پیش زمینه‌های آسیب فیزیکی مغز (خونریزی-تومور-آبسه).

۲۱- سابقه ضربه مغزی که منجر به اختلالات حرکتی یا حسی شده و ایجاد اختلال عملکرد نماید.

۲۲- تومور‌های مغزی که ایجاد اختلال عملکرد نمایند.

۱۰- روانپزشکی:

انواع سایکوزها.

اختلالات خلقی که در عملکرد فردی و اجتماعی اختلال ایجاد نمایند.

اختلالات شخصیتی.

بهره­هوشی­پایین­تر­از ۹۵­ (توسط آزمون­های­استاندارد­و در­یک­مرکز­روانپزشکی­دانشگاهی­انجام شده باشد).

اختلالات کنترل تکانه.

بیماری ژیل دولاتوره و کلیه اختلالات تیک در سر و صورت.

اختلالات اضطرابی عمده (اختلال اضطرابی منتشر- اختلال وسواسی جبری- اختلال پانیک- اختلالات فوبیک- اختلال استرس پس از سانحه).

انحرافات جنسی.

اختلالات­روانی با منشاء ارگانیکنظیر اختلالات عملکردی فردی و اجتماعی ناشی از صغر شدید یا فقدان هر دو بیضه، عقیمی، ناتوانی جنسی، فقدان آلت تناسلی، نازایی در زنان و ...

سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان و مصرف مشروبات الکلی.

۱۱- پوست:

انواع اگزما‌های وسیع و شدید و مزمن و مقاوم به درمان.

آلوپسی توتالیس (فقدان کامل موی سر) و آلوپسی یونیورسالیس (فقدان کامل موی سر و بدن)

آلوپسی سیکاترسیل (فقدان مو ناشی از جوشگاه) همراه با کراهت منظر.

خال‌های پیگمانته وسیع و همانژیوم‌های غیر قابل عمل در سر و صورت همراه با کراهت منظر.

هر نوع جوشگاه جراحت و بیماری پوستی- مخاطی- موئی که ­با کراهت منظر در سر و صورت همراه بوده و یا مانع فعالیت فیزیکی مناسب گردد.

لوپوس جلدی شدید.

عفونت‌های قارچی عمیق و وسیع پوست که مزمن و مقاوم به درمان باشد.

بیماری‌های ایمونوبولوز مثل پمفیگوس

اپیدرمولیزیس بولوزا

۱۱- بیماری‌های آمیزشی مثل زگیل تناسلی- سیفیلس- لنفوگرانوموم ونروم فعال.

۱۲- گوارش

فیبروز و سیروز کبدی

آسیت مزمن

هماتریوم‌های وسیع کبدی

هیپرتانسیون ورید پورت

پانکرانیت مزمن

تومور‌های بدخیم گوارشی غیر قابل درمان (انواع سرطان‌های بدخیم گوارشی)

کلیه بیماری‌های التهابی دستگاه گوارشی (IBD) به اثبات رسیده شامل کرون- کولیت اولسرو

پولیپوز‌های همراه با عوارض

چسبندگی‌های شدید و مقاوم به درمان در احشاء ناحیه شکم

۱۰- بی اختیاری غیر قابل درمان مدفوع

۱۱- انسداد کاذب مزمن روده

۱۲- سندروم‌های غیر قابل درمان سوء جذب

۱۳- بیماری‌های انسدادی مجاری صفراوی که قابل درمان نباشد مثل کلانژیت اسکلروزن - سیروز صفراوی اولیه و یا انسداد‌های مجاری صفراوی که با جراحی قابل درمان نباشد.

۱۴- سندروم روده کوتاه Short Bowel Syndrome.

۱۳- عفونی

هپاتیت‌های مزمن.

هپاتیت B (HBV) که HbeAg مثبت است.

هپاتیت c.

سل­ریه فعال که ­علیرغم درمان عارضه به جا­ گذاشته ­باشد (مثل فیبروز ریوی و ...).

سل خارج ریوی که علیرغم درمان عارضه به جا گذاشته باشد از قیبل کیفوزیس و یا عارضه مننژیت سلی.

جذام فرم لپروماتوز که مزمن بوده و عارضه به جا گذاشته است.

بیماران HIV مثبت

۱۴- چشم

فقدان یک چشم یا هر دو چشم.

فقدان بینایی یک چشم یا هر دو چشم (درحد HM- NLP-LP).

هر نوع بیماری و یا اختلال دستگاه بینایی که علیرغم اصلاح با کاهش دید بیش از ۵ دیوپتر برای یک چشم یا بیش از ۱۰ دیوپتر برای دو چشم همراه باشد.

از قبیل: ضایعات وسیع قرنیه، آستیگماتیسم ساده مرکب یا مخلوط، هیپومتروپی و میوپی، کاتاراکت، تومور‌های چشمی درمان نشده، کوریو رتینیت مرکزی و یا منتشر مزمن یک یا دو چشم، کندگی شبکیه، ضایعات عروقی یک یا هر دو چشم، بیماری ماکولا و عصب باصره، نیستاگموس، دوبینی، آمبلیوپی و کراتوکونوس درمان نشده.

ریتنیت پیگمانته.

کراهت منظر ناشی از عوارض تراخمی ملتحمه و پلک علیرغم درمان

کراهت منظر ناشی از ضایعات عروقی یک یا هر دو چشم علیرغم درمان

کراهت منظر ناشی از نقص‌های مادرزادی یا اکتسابی ظاهری چشم‌ها از جمله استرابیسم- میکروفتالمی

کراهت منظر ناشی از افتادگی پلک

بیماری‌های ماکولا و عصب باصره به هر دلیلی که منجر به کاهش دید و یا اشکال در کیفیت دید شده باشد.

التهاب مزمن اوربیت و uvea که نیاز به مصرف دائمی کورتون باشد.

اگزوفتالمی که همراه با آثار عصبی و روانی باشد.

۱۵- گوش و حلق و بینی:

کری و یا لالی.

کاهش شنوایی دو طرفه در فرکانس‌های چهارگانه بیش از ۵۰ دسی بل در مجموع دو گوش به شرطی که قدرت تمایز کلمات (speech descrimination score) کمتر از ۷۰ باشد.

عفونت مزمن گوش میانی که منجر به معلولیت شنوایی دو طرفه مطابق بند ۲ باشد.

فلج عصب صورتی یک طرفه یا دو طرفه دائمی منجر به کراهت منظر.

رینیت‌های آتروفیک همراه با کروت متعفن.

سندروم منیر پیشرفته که همراه با وزوز گوش و سر گیجه غیر قابل درمان باشد.

اختلالات شدید تنفسی، حلقی و گوارشی ناشی از عوارض مادرزادی یا عفونی در بینی، کام، لب و حلق.

کراهت منظر ناشی از عوارض مادرزادی یا عفونی در بینی، کام، لب و حلق

کراهت منظر ناشی از اختلال و یا تغییر شکل شدید ظاهری غیر قابل ترمیم لاله گوش

هالیتوزیس (بوی بد دهان).

۱۰- هر بیماری عضوی در گوش، حلق و بینی که کارایی فیزیولوژیک از قبیل صدا، تکلم، شنوایی، بویایی و ... را مختل کرده و منجر به اختلال در انجام وظایف محوله گردد.

۱۶- دهان و دندان:

ناهنجاری‌های استخوانی فک و صورت به هر دلیل با اختلال در عملکرد عضو نظیر تکلم یا ایجاد کراهت منظر.

ناهنجاری‌های زبان به هر دلیل با ایجاد اختلال در عملکرد عضوی نظیر تکلم.

فقدان دندان‌های قدامی ۵ تا ۵ در یک یا دو فک.

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات حقوقي در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات حقوقي در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظریات مشورتی
نمونه دادخواست ها
صفحه اصلي
گالري تصاویر
برنامه هفتگي
سايت هاي مرتبط
امور موکلین
مطالب مفید حقوقی
قوانین
اخبار
لوایح
معرفی کتاب
پرونده
مطالب ویژه
سوگند نامه

 
سایت های حقوقی
وزارت دادگستری
سايت حقوقي نور
نهاد سازمان ملل متحد در ايران
سايت حقوقي وكالت
مجله قضاوت(ماهنامه قوه قضائيه)
بانك قوانين دادگستري تهران
روزنامه بازار كار
حقوق ایران به زبان انگلیسی
مرکزمشاوران حقوقی قوه قضائیه
خبرگزاری دانشجویان ایرانی
مرکز پژوهش های مجلس اسلامی
وبلاگ تخصصی حقوق ایران
وبلاگ تخصصی حقوق
پایگاه خبری پارسینه
وبلاگ حقوقی محمد رضا متین فر
سایت احقاق
یادداشت های حقوقی محمد باهو
معاونت حقوقی امور مجلس
سایت خبری تابناک
مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
یادداشت و اخبار حقوقی حمید غلامی
ایران داوری
اخبار و مقالات حقوقی
پایگاه علمی آکسفورد
پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران
فقه پلی است برای حقوق
وبلاگ حقوقی حسین گرامی
وبلاگ حقوقی حقیقت
وبلاگ حقوقی محمد امین بهمنی
وبلاگ حقوقی محمد حسن آزادی خواه
بازپرس
حقوق نفت و گاز دکتر حقیقی
مدرسه حقوق مک گیل
مدرسه حقوق هاروارد
حقوق تکزاس
حقوق آکسفورد
مدرسه حقوق برکلی
دوماه نامه حقوق دانشگاه بوستون
حقوق دانشگاه ییل
مرجع معرفي وبلاگ هاي حقوقي
westlaw
findlaw
وبلاگ حقوقی برزو علیپور
جست و جوي قوانين روزنامه رسمي
شبكه حقوق
قوانين فرانسه
قوانين انگلستان
روزنامه هاي ايران
سايت استاد محقق داماد
سايت حقوقي دكتر تركستاني
بانک اطلاعات نشریات کشور
دیوان عالی کشور افغانستان
پژوهشکده باقرالعلوم
اسناد سازمان ملل
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی
قانون عقوبات مصر
کتب فقهی
دانشگاه الازهر مصر
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پایگاه اطلاع رسانی دولت
سایت حقوقی هدی
اداره کل بورس و امور
مرجع تمام مقالات حقوقی
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به محمد رضا قندهاری وکیل پایه یک دادگستری میباشد.